Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

Taxi

 

              

 

Ak nie je v blízkosti taxík, môžete na čísle 1661 objednať. Za takéto objednávanie Vám účtujú okrem cestovného 20 baht poplatok. Tax��ky v Bangkoku sú všeobecne spoľahlivé, a sťažujú sa na nich podstatne menej, než na tuk-tuk.

Dnes už v každom taxíku je taxameter, ale vodiči niekedy odmietajú jeho používanie. Je to nezákonné – niekedy tvrdia, že taxameter je pokazený. Takto sa snažia zdvihnúť ceny. Keby ste sa stretli s takým prípadom, vystúpte z auta. Šofér Vám zvyčajne hneď ponúkne používanie taxametra. Ak náhodou nie, nájdete mnoho taxikárov, ktorí budú ochotní Vás zobrať. Ak sa stretnete s prípadom, keď taxikár zmanipuloval taxameter, zavolajte najbližšieho policajta.

Niektorí taxikári vyslovene vyhľadávajú turistov, hlavne tých, ktorí sú v krajine prvý krát. Myslia si, že im vyplatia zvýšenú tarifu. Hlavne sa neodporúča cestovať s taxíkmi, ktorí stoja na Khao San Road, pri Kráľovskom paláci alebo pred luxusnými hotelmi. Ich je veľmi ťažké presvedčiť o používanie taxametra. Sú príliš lenivý, a sú zameraní na podvádzanie turistov namiesto že by pracovali viac s čestnou tarifou. Necestuje s nimi, radšej kývnite okoloidúcemu taxikárovi na ulici.

Môžete predísť problémom, ak sa zachováte tak, ako keby ste boli v Thajsku viac krát. Na jeho otázku, akú dlhú dobu zostávate, alebo koľkokrát ste už navštívili krajinu odpovedzte, že ste tu tretí krát, a už mesiac pobytu je za Vami. Budú predpokladať, že poznáte systém, a nebudú Vás podvádzať.

Najprv len otvorte dvere vozidla, povedzte cieľ cesty. Jednoduchšie odídete, keby Vám vodič povedal pevnú cenu, ktorá sa Vám nezdá.

Keby ste chceli cestovať ďalej od Bangkoku, oznámte to vopred taxikárovi, lebo je možné, ��e -v závislosti od vzdialenosti- Vám zaráta extra príplatok.

Dvojfarebné, zeleno-žlté taxíky sú najspoľahlivejšie. Na tých taxíkoch jazdia majitelia, pričom ostatné taxíky šoféri prenajímajú. Ale samozrejme všetko záleží od vodiča, nie na farbe vozidla. Nie je veľký rozdiel v poskytnutých službách medzi taxíkmi s odlišnými farbami. Všetky licencované taxíky majú žltú poznávaciu značku s čiernymi písmenami. V Thajsku všeobecne nie je zvykom dávať vodičovi prepitné, aj keď zaokrúhľovanie cestovného nahor na najbližších 5 baht alebo 10 baht je pomerne časté. Viac sa neočakáva, a ani nie je nutné. Ak máte smolu, vodič sa Vám začne sťažovať , že Vám nevie vydať, a pokúsi Vás nahovoriť, aby ste mu nechali 30 % prepitné. V takom prípade mu ponúknite, že rozmeníte peniaze v neďalekom obchode , vtedy sa často spomenú, že predsa majú nejaké drobné.....

Hotelové a letiskové taxíky majú pevne stanovenú sadzbu. Taxíky v meste pracujú s taxametrom. Základná tarifa je 35 THB, ktorá zahŕňa cenu prvých troch kilometrov. Okrem tejto ceny sa platí 5 THB/kilometer. Cestovné nezahŕňa diaľničné a letiskové poplatky.

V Bangkoku a vo väčších mestách cestujte len  taxíkom, ktorý má taxameter. Nesúhlaste s fixnou cenou ( to je väčšinou trojnásobok ako cena s taxametrom)! Na vidieku treba cestovné vyjednávať. Napríklad cesta z Bangkoku do Pattaye môže stáť 2 000 bahtov, ale ak šikovne vyjednáte cenu, môžete cestovať už aj za 1 200 bahtov.

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty