Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

Bang Pa In

Palác Bang Pa-In

Leží na malom ostrove pri rieke Chao Phraya, asi 20 km od Ayutthaye. Keď sa kráľom stal Prasat Thong (1630 - 1655), dal postaviť chrám Chumphon Nikayaram. Palác stál na ostrove uprostred okrasného jazierka a slúžil ako vidiecke sídlo kráľovským rodinám. Keď sa hlavným mestom stal Bangkok, Bang Pa-In zostal neosídlený 80 rokov. Až kráľ Rama IV. a najmä Rama V. (1868 - 1910) našiel v Bang Pa-In opäť zaľúbenie a po rekonštrukcii paláca tu trávil mnoho času. Otvorené je denne 8.30-16.30 hodín a vstupné je 50 THB. Keďže sa jedná o kráľovský palác, platia tu podobné pravidlá, čo sa týka oblečenia, ako ako vo Wat Phra Kaeo v Bangkoku (zahalené ramená a nohy). Za pozornosť tu stoja nasledovné stavby:

Pavilon Aisawanthipphaya - At

Pavilon stojaci uprostred jazierka - doslova "Božské sídlo osobnej slobody" je najfotografovanejším miestom na okolí. Názov nesie podľa pôvodného paláca kráľa Prasat Thong a je to jediný príklad thajskej architektúry v Bang Pa-In. Pod pôvabnou strechou pavilónu sa ukrýva bronzová socha kráľa Chulalongkorn.


Waraphat Phiman

Doslovný význam znamená "Skvostné a žiariace sídlo nebeské". Pôvodne to bola dvojposchodová drevená stavba, ktorú nechal kráľ Chulalongkorn strhnúť a prestavať do koloniálnej podoby. Návštevníci tu nájdu trónnu sálu kráľa Chulalongorna, ktorá bola používaná na prijímanie návštev a na rôzne ceremónie. Je to dodnes využívané členmi kráľovskej rodiny.
 
Phra Thinang Utthayan Phumisathian

doslova "Záhrada posvätnej krajiny" - náštevníci nájdu vo východnej časti areálu oproti jazierku. Je to komplikovaná dvojposchodová drevená stavba, ktorá je namalovaná na zeleno s balkónmi pripomínajúcimi švajčiarsku stavbu chaty. V roku 1938 bola postavená znovu, po tom čo ju zničil požiar a vybavená je kompletne európskym nábytkom.

Divadlo

stojí na západe od Utthayan Phumisathian. Navrhol ho sám kráľ Chulalongkorn v kombinácii aj s možnosťou ubytovania.
 
Ho Witthun Thassana

je zďaleka viditeľná farebná veža. Bola postavená pre kráľovu obľúbenú činnosť - pozorovanie vtákov a zároveň aj ako rozhľadňa.

Ho Hemmonthian Thewarat

túto kamennú svätyňu v khmérskom štýle nechal postaviť kráľ Chulalongkorn v roku 1879 na mieste pôvodnej svätyne postavenej kedysi miestnymi dedinčanmi. Je zasvätená kráľovi Ayutthayi menom Prasat Thong.
 
Památník královny Sunantha

je mramorový obelisk, do ktorého nechal kráľ Chulalongkorn uložiť popol svojej obľúbenej manželky, kráľovnej Sunantha Kumariratan, ktorá tragicky zahynula v roku 1881. Vtedy si dvadsaťjedenročná kráľovná očakávajúca potomka vycestovala na loďke, tá sa ale nešťastnou náhodou prevrátila a kráľovná sa utopila. Mohla byť ľahko zachránená, lenže podľa vtedajších zákonov bola kráľovská rodina svätá a nedotknuteľná a jej sprievodcovia nemali inú možnosť, než ju ponechať osudu. Keby sa kráľovnej čo i len dotkli, čakala by ich poprava. Po tejto tragédii sa kráľ Chulalongkorn stal horlivým reformátorom thajských zákonov sa usiloval o zblíženie kráľovskej rodiny a ľudu.

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty