Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

Grand Palace

Veľký alebo kráľovský palác bol do roku 1946 sídlom thajskej kráľovskej rodiny. Palác je bezpochybne veľkolepý, niekomu sa však môže zdať, že je až príliš malý pre
všetky nazhromaždené poklady. Avšak celkový dojem z neho je naozaj strhujúci. Pri vstupe do tohto komplexu môže návštevník ľahko podľahnúť dezorientácii, ale napriek tomu sa dá palác ľahko rozdeliť na niekoľko úplne špecifických oblastí a rozlíšiť niekoľko veľmi zvláštnych budov. Integrálnou, ale úplne samostatnou súčasťou je chrám Wat Phra Kaeo.

 


Dusit Maha Prasad (Trónna sála Dusit)

Bol postavený za kráľa Ramy I. (1784) ako prijímacia hala. Pôvodne bol koncipovaný ako kópia najväčšie Ayutthayské stavby Sanphet Maha Prasat. Po piatich rokoch bol strhnutý, prestavaný, zmenšený a presvetlený. Jedná sa o prvú tehlovú stavbu stvárnenú v typicky thajskom štýle (Rattanakosin). Okrem iného tu môžeme vidieť najmä pôvodný teakový trón kráľa Ramy I. Dnes slúži na každoročné slávnosti výročia Dňa korunovácia a tiež ako márnica, kde sú na katafalku vystavení príslušníci kráľovskej rodiny, ktorí sú oficiálne spopolnení na Sanam Luang. Naposledy tu tak "čakala" v roku 1996 skoro pol roka kráľovná matka, kým boli postavené všetky potrebné funerálne budovy a pripravený pohreb.

Pavilon Aphonphimok

Malá, očarujúca, pôvodne drevená budova postavená kráľom Mongkutem (Rama IV), inšpirovaná kráľovským letným sídlom v Bang Pa-In. Sem bol v skorších dobách dovezený kráľ na svojich nosidlách. Tu si obliekal úradné rúcho pred tým, než prijal audienciu v Trónnej sále.

Chakri Maha Prasad (Trónna sála Chakri)

Táto veľkolepá budova, ľahko rozpoznateľná od ostatných, navrhnutá anglickým architektom, Johnom Chinitzem, bola uvedená do prevádzky pri príležitosti stého výročia panovania dynastie Chakri v roku 1882. Býva často označovaná za faranga (cudzinec) s čelenkou Chada (čelenka thajských tanečníc), zrejme preto, že hlavná budova v imperiálnom viktoriánskom štýle je zakončená tromi typicky thajskými špicatými vežičkami. Na prízemí sa nachádza historická zbrojnica a strážnica. Na prvom poschodí sa nachádza trónna sála a impozantná prijímacia hala s portrétmi kráľov dynastie Chakri. Na druhom poschodí sú uložené urny s popolom zosnulých príslušníkov kráľovskej rodiny. Budovu strážia vojaci v bielych koloniálnych uniformách a striedanie stráže je obľúbenou turistickou atrakciou.

 


Vnútorny palác

Je pre verejnosť neprístupný a prísne strážený. Fungoval ako samostatné mini-mesto pre členov kráľovskej rodiny so školou, háremom a pre život nevyhnutnými vecami.

Phra Maha Monthien

Je zoskupenie troch prepojených budov:
- Sála Amarin Winichai - postavená za Ramy I., korunovačná miestnosť s trónom v tvare člna. Je najposvätnejšia miestnosť v tomto komplexe a priamy vstup je umožnený len kráľovi. Ostatní vrátane členov kráľovskej rodiny sem musia prejsť cez ďalšie sály.
- Sála Phaisan Thaksin - slúžila ako privátna jedáleň kráľovskej rodiny alebo jej hostí. V roku 1809 tu bol korunovaný kráľ Rama II.
- Sála Chakraphat Phiman - slúžila ako rezidencia prvých troch kráľov dynastie Chakri. Každý z kráľov tu tradične trávi prvú noc po korunovaní.

Záhrady Siwalai

Prekrásne parky sú pre návštevníkov uzatvorené a sú určené len na štátne účely. Jej súčasťou je Phra Buddha Ratana Sathan, nádherný chrám zdobený zložitou mozaikou a Kaplnka Ramy IV.
 
Sála Borophiman

nadväzuje na záhrady. Je to kráľovská rezidencia z doby Ramy VI., Dnes slúži na prijímanie vysokých cirkevných hodnostárov a Audienčná sieň z doby Ramy I., ktorá slúži na kráľovské ceremónie a v minulosti slúžila aj na výcvik kráľovských slonov.

Pozor na oblečenie !

Do všetkých thajských chrámov a pamiatok by si návštevníci mali voliť primeranú odev. V komplexe Grand Palace to platí dvojnásobne. Je úplne neprípustný vstup v šortkách alebo s odhalenými ramenami (stačí košeľa alebo tričko s krátkym rukávom, nie je akceptovateľné ramená prikryť iba šatkou!). Muži musia mať dlhé nohavice, ženy tiež dlhé nohavice alebo dlhú sukňu. Splnenie týchto kritérií je pri vstupe prísne kontrolované. Požadovaný odev je možné si za poplatok požičať.

 

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty