Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

História Bangkoku

Viac ako dvestoročná história Bangkoku je priamo spätá s dynastiou Chakri, ktorá vládne ešte dodnes. Keď bol v roku 1782 korunovaný Rama I. (zakladateľ dynastie), jedným z jeho prvých rozhodnutí bolo zriadenie nového hlavného mesta. Častokrát sa chybne uvádza, že Rama I. založil Bangkok ako hlavné mesto, ktorým v tej dobe bolo Thonburi (dnešný ľavý breh rieky Chao Phraya). Bangkok ako osada na pravom brehu rieky bola známa už niekoľko sto rokov pred tým, ktorá bola aj častou zastávkou európskych obchodníkov na ich ceste do Ayutthayi. Oddeľovanie Thonburi a Bangkoku nie je celkom správne. Kráľ Taksin zvolil Thonburi za svoje hlavné mesto, ale svoj palác a všetky ďalšie hlavné stavby nechal postaviť na pravom brehu rieky, teda v Bangkoku. Taksinovým zámerom bolo, aby rieka pretekala hlavným mestom a nie mimo mesta. Poučený tragédiou po útoku barmských armád na Ayutthayu v roku 1767, chcel získať možnosť úniku po rieke Chao Phraya pre svojich ľudí a vojakov. Jeho cieľom bola pevnosť v Chantaburi na východnom pobreží v blízkosti dnešnej Kambodži.

 


Na druhej strane, keď sa Chao Phaya Chakri stal Kráľom Siamu, nebola už barmská hrozba zďaleka tak významná; Siam bol znovu silný a schopný vyrovnať sa s Barmou. Rama I. už nemyslel na ľahkú únikovú cestu, ale na silnú obranu. Nemal už v úmysle opustiť svoje hlavné mesto, ale v prípade barmského útoku ho chcel rozhodne brániť. Z tohto pohľadu slúžila rieka pretekajúca mestom ako bezpečný vstupný bod. Preto sa rozhodol zanedbať západnú, čiže väčšiu stranu (Thonburi) a namiesto toho centralizoval to najdôležitejšie na východnú stranu, čo predstavovalo najmä jeho vlastný palác.

Aby získal miesto pre nový palác bolo nutné presídliť čínsku osadu na východný breh. Osada bola premiestnená asi tri kilometre smerom na juh do oblasti neskôr známej ako Sampheng. Číňania doteraz žijú v tejto oblasti a Sampheng Road je dnes slávna čínska nákupná oblasť.

 

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty