Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

Marble Temple

Pred Chrámom Zlatého Budhu je vchod zablokovaný zájazdovými autobusmi, ale nech už sem príde mnoho turistov, tvár Zlatého Budhu zostáva rovnako bezchybná ako vždy.

Zlatý Buddha
 
Táto jedinečná, žiarivá, tri metre vysoká socha z masívneho zlata váži 5,5 ton a je najväčšou zlatou sochou Budhu na svete. Bola odliata v 13. storočí v Sukhothai a v 18. storočí bola v ohrození pred nájazdmi barmských dobyvateľov zamaskovaná sadrou. Až v roku 1955, keď sa rozširoval bangkokský prístav našli robotníci East Asiatic Company v jednom sklade obyčajnú sochu. Až pri nehode žeriavom pri jej sťahovaní do inej budovy, si robotníci všimli, že pod niekoľkými trhlinami presvitá niečo lesklé. Po odstránení sadry sa objavil Zlatý Buddha znovu v celej kráse. Tento pozoruhodný nález vyvolal celonárodný lov za pokladmi, ale nič iné, čo by malo porovnateľnú hodnotu, sa už nepodarilo nájsť.

Z historického pohľadu nemá Zlatý Buddha s miestnou čínskou komunitou (Wat Traimit sa nachádza na okraji Čínskeho mesta) nič spoločné, skôr sa nazdávajú, že svoj útulok našiel v čínskej štvrti len preto, že sa tu tradične nachádzalo centrum bangkokského obchodu so zlatom. Cena sochy (vo vitríne po jej ľavej strane je ponechané na pamiatku niekoľko zvyškov sadry) sa dnes odhaduje na viac ako 14 miliónov USD.

 


Skromnejší pôvodný chrám

Samotný pôvodný chrám pochádzal zo začiatku 13. storočia. Socha zosnulého opáta Reva Phra Visutha-Thibordee pokrytá plátkovým zlatom, ktorý sa zaslúžil o výstavbu novej kaplnky pre Zlatého Budhu, je umiestnená v zadnej časti chrámového areálu. Tu bol značne v stiesnených priestoroch umiestnený až do roku 2009.

Nový domov Zlatého Budhu
 
14. februára 2010 v období čínskeho nového roku bola slávnostne otvorená nová trojposchodová pompézne mramorovaná kaplnka, kde si našiel Zlatý Buddha konečne dôstojné miesto. Na prízemí a na prvom poschodí sa nachádza múzeum. Návštevníci sú fascinovaní, ale menším paradoxom zostáva, že nová kaplnka stojí na mieste pôvodného chrámového krematória.

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty