Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

Wat Arun

Zmätok v menách
 
Pôvodný chrám zo 17 storočia sa volal Wat Chaeng (alebo Wat Jaeng). V priebehu niekoľkých rekonštrukcií bol premenovaný na Wat Makok (podľa osady Bang Makok), neskôr Wat Makok Nai. Súčasný názov získal až počas vlády Rama V. podľa indického boha úsvitu Aruna.

Chrám ranných zorí alebo Chrám úsvitu

Aj napriek konkurencii početných mrakodrapov súperiacich o miesto na bangkokskom horizonte sú ligotavé veže Chrámu ranných zorí dominantou priestorou nad riekou - široký výhľad z jeho vyšších terás by si návštevníci rozhodne nemali nechať ujsť. Kráľ Taksin si vybral tento wat zo 17. storočia za svoj kráľovský chrám a palác, pretože tu bolo prvé miesto v Thonburi, kam dopadali ranné slnečné lúče. Po úspešnom únose z Laosu tu bola umiestnená socha Smaragdového Buddhu, ktorá bola v roku 1785 prevezená do chrámu Wat Phra Keo. Aj bez Buddhovej sochy však Wat Arun požíval veľké vážnosti a kráľ Rama II. a Rama III. chrám zrekonštruovali a rozšírili do jeho dnešnej výšky - 82 metrov (výška sa uvádza rôzne - od 81 až do 104 m). Dnes má chrám dlhý pretiahnutý Prang - vežu v khmérskom štýle a štyri menšie veže symbolizujúce Mount Meru, ktoré predstavujú pozemskú podobu 33 nebies. Veže sú ozdobené mozaikou z porcelánových črepov, ktoré kedysi čínské lode plávajúce do Bangkoku používali ako záťaže.

 


Hlavná veža (Prang)
 
Strmé schodisko vedie k dvom terasám, ktoré tvoria základ veže. Jednotlivé vrstvy, čiže nebesá, podopierajú kinnari, napoly ľudskej a napoly vtáčej postavy, a desivé yakshas - démony. Pavilóny na prvej plošine sú ozdobené sochami Budhu v najdôležitejších etapách života, zatiaľ čo na druhej terase je vidieť štyri sochy hinduistického boha Indry držiaceho stráž na trojhlavý slon Eravana.

Prehliadka

Väčšina turistov sa dostane iba na vežu, a tým pre nich prehliadka chrámu končí. Je to ale škoda, pretože chrám je pokojné miesto stvorené ako na prechádzku. Hlavnú Buddhovu sochu v topánke (kaplnke) pravdepodobne navrhol sám kráľ Rama II. a nástenné maľby pochádzajúce z čias panovania Rama V. Ostatky Rama II. sú uložené pod hlavnou sochou.

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty