Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

Wat Pho

Celé meno: Wat Phrachetuphon Wimonmangkhalaram (Wat Pho)

Ležiaci Buddha (Reclining Buddha)

Po návšteve komplexu Grand Palace väčšina turistov zamieri do susedného nádherného chrámu Wat Pho. Ten je najstarší v Bangkoku a jeden z najväčších chrámov v Thajsku, ktorý pochádza zo 16. storočia, z doby ayutthayskej epochy. V roku 1781-9 bol takmer od základov zrekonštruovaný. Chrámový komplex je rozdelený ulicou Thanon Chethuphon na dve časti, v jednej sú chrámové budovy a v druhej sa nachádzajú kláštory pre mníchov. Hlavnou chrámovou atrakciou je obrovská 46 metrov dlhá a 15 metrov vysoká socha ležiaceho Budhu, znázorňujúca umierajúceho Budhu v pozícií, keď dosiahol nirvánu. Socha bola zhotovená v 19. storočí za vlády Rama III. z tehál prekrytých lakom, sadrou a plátkovým zlatom. Chodidlá sú vyzdobené perleťovými intarziami s 108 znameniami Budhu. Návštevníci, ktorí hodia mincu do každej bronzovej misky, získajú špeciálne budhistické zásluhy.

 


Oplatí sa navštíviť aj areál
 
Krásna topánka (centrálna svätyňa) je vyzdobená jemne opracovanými pieskovcovými panelmi s výjavmi z Ramakienu a veľmi jemnými, perleťou vykladanými dverami. V chráme Wat Pho je celkom 91 (niekedy sa uvádza 95) čedý (pagod s ostatkami), z ktorých najvýznamnejšie štyri sú venované prvým kráľom dynastie Chakri.

Výučbové centrum
 
Rama III. sa usiloval, aby sa tento chrám stal centrom výučby, a Thajčania ho stále považujú za prvú tunajšiu verejnú univerzitu. Nástenné maľby dokazujú obrovskú škálu takých vedných odborov, akými sú napr. zemepis, jóga, astrológia, literatúra, umenie a samozrejme aj náboženstvo. V komplexe sídli spoločnosť Traditional Medical Practitioners Association zameraná na výučbu tradičnej thajskej masáže a na aplikáciu liečivých rastlín.

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty