Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

Wat Phra Kaeo

Chrám smaragdového Budhu je jedným z najúžasnejších stavieb juhovýchodnej Ázie. Pri jeho návšteve si zároveň uvedomíte dlhú tradíciu neotrasiteľnej viery Thajčanov v budhistickom náboženstve a vo vlastnom národe. Wat Phra Kaeo, v angličtine zvanej Chrám smaragdového Budhu, bol postavený ako kráľovský chrám hneď počas vlády kráľa Rama I. (vládol 1782-1809), zakladateľa dynastie Chakri, ktorý vyhlásil Rattanakosin (vnútorná časť Bangkoku) za hlavné mesto kráľovstva v roku 1782. Chrám bol dokončený v roku 1784 a nachádza sa v uzavretom priestore vnútri Kráľovského paláca, podobne ako Wat Phra Si Sanphet v bývalom hlavnom meste Ayutthaya.

 


Rekonštrukcia

Počas svojej viac než dvestoročnej histórie, podstúpil chrám niekoľko renovácií a rekonštrukcií. Rozsiahla prestavba sa uskutočnila za Ramy III (vládol 1824-1851) a Ramy IV (Mongkut, vládol 1851-1868). Druhá prestavba bola dokončená jeho synom, Ramom V (Chulalongkorn, vládol 1868-1910) pri príležitosti oslavách storočnej existencie Bangkoku v roku 1882. Ďalšia renovácia bola vykonaná Ramom VII (Prajadhipok, vládol 1925-1935) pri príležitosti 150. výročia mesta v roku 1932. Renovácia celého chrámu bola vykonaná aj za panovania súčasného kráľa Rama IX, (Bhumiphol Adulyadej), pri oslavách 200. výročia Rattanakosin (Bangkoku) v roku 1982.

Smaragdový Budha

Tento chrám je najposvätnejším zo všetkých thajských chrámov a malá soška zo zeleného jadelitu (nie zo smaragdu) je najsvätejším spodobnením Budhu v krajine. Je pokladaný za paládium kráľovstva rovnako ako bola kedysi socha Pallas Athene pokladaná za ochrankyňu mesta a štátu starovekého Grécka. Soška je 66 cm vysoká a 48 cm široká. Je umiestnená na vysokom zlatom oltári v Kráľovskej kaplnke a kráľ ju osobne trikrát ročne prezlieka. Pre letné obdobie oblieka korunu a drahokamy, pre zimné obdobie zlaté rúcho a na obdobie dažďov pozlátené kláštorné rúcho a čelenku.

 


Chrám a nástenné maľby

Chrám Wat Phra Kaeo je situovaný na severovýchodnom rohu komplexu Grand Palace a skladá sa z niekoľkých ojedinelých budov ozdobených pozlátenými, lakovanými farebnými dlaždicami a vykladanými oknami. Kráľovská kaplnka so sochou Smaragdového Buddhu (väčšinou sú návštevníci sklamaní z jeho veľkosti) je na stenách zdobená výjavmi z Budhovho života. Pozlátené vonkajšie steny a anjeli odrážajú slnečné lúče a nespočetné množstvo zvončekov na streche ponúkajú svoj hlas vetra.

Vedľa Kráľovskej kaplnky sa nachádzajú ďalšie tri veľmi posvätné budovy: Kráľovský Pantheon (Prasad Phra Thepbidon), obklopený pozlátenými kinaree (mužskými) a kinara (ženskými) napoly ľudskými postavami. V ňom sú v životnej veľkosti umiestnené sochy kráľov Dynastia Chakri (Pantheon je otvorený len raz do roka - 6. apríla v deň dynastie Chakri a navštíviť ho môže len úzky okruh členov kráľovskej rodiny). Ďalej je tu knižnica (Phra Mondop), kde je uložená Tripitaka (trojaký kôš), najzávažnejšia písomná pamiatka budhizmu a nakoniec pôsobivá zlatá Chedi Phra Si Ratana s Budhovým popolom. Vedľa stojí model Thajčania zničené khmérskej svätyne Angkor Wat, ktorá pripomína, že Kambodža bola kedysi súčasťou Thajska (a aj naopak). Celý areál je obklopený s nádhernými freskami z Ramakienu.

Legenda o Smaragdovom Buddhovi
 
Soška bola nájdená v roku 1434, keď udrel blesk do Chedi Wat Phra Kaeo v Chiang Rai v severnom Thajsku a objavila sa obyčajná sadrová soška. Tá zostala v kláštore niekoľko rokov, kým sa začala sadra rozpadať a objavila sa jadelitová soška. Súčasne došlo k niekoľkým zázrakom, ktoré dali soške povesť nositeľky šťastia. Keď sa o tom dozvedel kráľ z Chiang Mai vyslal armádu slonov, aby ju priviezla. Zvieratá, na ktorých bola soška naložená však náhle počas cesty odmietli pokračovať ďalej, nech sa snažili ich akokoľvek pobádať. Na mieste kde sa zastavili bol neskôr postavený chrám a transport sa vrátil do Lampangu. V ďalšom storočí sa soška niekoľkokrát premiestnila, až ju v roku 1552 pri jednom vojnovom ťažení zobrali Laosané a umiestnili ju do Wat Phra Kaeo vo Vientiane. Odtiaľ ju v roku 1778 do Thajska vrátil generál Chao Phraya Chakri (neskôr kráľ Rama I.) a umiestnil ju do chrámu Wat Arun, odkiaľ bola 5. marca 1785 pri veľkej procesie po rieke prenesená na svoje doterajšie miesto. Podľa inej verzie sa do Laosu dostala ako svadobný dar thajskej princeznej, ktorá sa tam vydala a boli to Thajčania, ktorí ju ukradli nazad, čo im Laosané dodnes nezabudli.

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty