Informácie o krajine Letenky Doprava Treba vidieť Výlety Ponuka hotelov Aktívny oddych

Pattaya

Pattaya leží 147 kilometrov juhovýchodne od Bangkoku v Thajskom zálive. Je to jedno z najnavštevovanejších plážových stredísk Ázie a synonymum pre relax a nezabudnuteľné zážitky z dovolenky. Zábavné parky, múzeá, sviežosť botanickej záhrady a nespočetné množstvo turistických atrakcií ponúkajú veľa druhov zábavy a kultúrneho vyžitia. Po zotmení je Pattaya plná pokušením a čarom nočného života s neuveriteľným množstvom reštaurácií, nočných klubov, barov, diskoték, go-go barov a kabaretov. Pattaya môže byť bláznivá, drzá, krásna, nežná alebo vyzývavá, podľa toho, čo si vyberiete. Každopádne ponúka všetko, čo možno očakávať od medzinárodného plážového strediska.

 


Historia

Pred päťdesiatimi rokmi bola Pattaya pokojná malá rybárska dedina, márne súperiaca so svojimi rivalmi - Na Klua na severne a Rayong na juhu. Jediný záznam v histórii hovorí, že sa tu so svojimi vojskami zastavil na odpočinok kráľ Nara pri útoku na Barmu v 17. storočí. Odtiaľ zrejme pochádza meno Pattaya (vyslov: "pathajá"): v thajčine "Thap phaya" znamená niečo ako "kráľovská armáda". Ďalšia teória hovorí o tom, že je odvodená od výrazu "phat Thaya", čo znamená "juhovýchodný vietor". Novodobá história mesta začína 29. júna 1959, kedy sem prišlo niekoľko nákladných automobilov s vojakmi z americkej základne v Nakhon Ratchasima. Prenajali si dom patriaci Phraya Sunthorn, ktorý stál na južnom konci Pattaya Beach, v mieste ktorému sa dnes hovorí "Strip". Strávili tu približne týždeň a nadšení krásou miestnej krištáľovej vody sa vrátili na základňu, kde sa správa o tomto čarovnom mieste rýchlo rozšírila, takže sem začali prichádzať ďalší príslušníci námornej pechoty. Ich prúd silnel za Vietnamskej vojny, pretože Thajsko v obave pred infekciou komunizmu poskytlo štedro svoje územie ako základňu Spojeným štátom. Osudným sa zrejme stala stavba letiska U Tapa na južnej Pattaye, kde bol bombardovný Vietnam a kde bola veľká americká základňa.

Hektická súčasnosť

Spolu s prúdom vojakov prichádzajúcich sem na dovolenku silnel aj prúd turistov z celého sveta a nekontrolovaný rozmach všemožných služieb. Tento "boom" je len ťažko porovnateľný s čímkoľvek iným na svete. Administratívny vznik mesta sa datuje do roku 1978, kedy došlo k spojeniu s Na Klua a začalo sa so snahou o reguláciu doteraz úplne živelného rozvoja aglomerácie. Negatívny vplyv (najmä silné znečistenie životného prostredia) sa podarilo zastaviť až koncom 20. storočia a vďaka striktným opatreniam magistrátu začala Pattaya znovu voľne dýchať a vďaka sústavným investíciám a z peňazí z turistického ruchu sa neustále skrásľuje. Mestu sa síce vyhýbajú ruksakoví turisti, ale napriek tomu sem príde tretina všetkých turistov, ktorí navštívia Thajsko. Nevadí im ani to že mesto pripomína novodobý Babylon, ani povesť predajného sexu. Láka ich celoročné veľmi priaznivé počasie, kvalita a dostupnosť ubytovacích služieb, množstvo atrakcií a atmosféra Las Vegas v Ázie.PLÁŽE

Pred päťdesiatimi rokmi prvý americkí vojaci boli očarení krištáľovou vodou,ale tie doby sú už preč. Stav mora je poplatný obrovskému množstvu turistov prichádzajúcich sem z celého sveta. Na konci minulého storočia vyriešili kompletnú kanalizaciu mesta a stav pláží sa nesmierne zlepšil. Bohužiaľ more je naďalej ovplyvňované priemyselnou aglomeráciou Si Racha na severe a tak sa musíte zmieriť s takým akým je. Najväčší vplyv na jeho kvalitu má počasie (vietor a morské prúdy) a striedajú sa dni, kedy je azúrové a nezabudnuteľné, a dni kedy je kalné. Najmarkantnejšou je to v centrálnom zálive (pláž Pattaya), pláže v oboch ďalších zálivoch bývajú stabilne príjemnejšie. Mesto je lemované tromi skalnými mysmi oddelenými plážami, z ktor��ch každá má trochu odlišný charakter a atmosféru. Mimo komfortných plážových služieb ponúka predovšetkým vynikajúcu príležitosť k rozmanitým vodným športom.

Pattaya beach

Táto 4 kilometre dlhá pláž je srdcom Pattaye. Tiahne sa od severu k juhu, na severe je oddelená skalnatým mysom s hotelom Dusit a na juhu zakončená dlhým mólom a za ním ďalším mysom s komplexom hotela Royal Clif. V zátoke kotví celá flotta rýchlych člnov, ktoré zaisťujú výpravy k niektorým z okolitých ostrovov. Pláž je dnes po celej dĺžke lemovaná novou pešou zónou a znovu zasadenými palmami. Hneď za nimi vedie cesta s nekonečným prúdom pickapu (thajsky "songtheo"), ktorá tu funguje ako verejná doprava. Najpokojnejšie je na severe. Smerom na juh sa koncentrácia zvyšuje a je zakončená pešou zónou (len večer a v noci - Walking Street). Tu sa na malebnom korze každý večer stretáva celý svet.

Jomtien beach

Táto 6 kilometrov dlhá pláž prekonala v posledných rokoch veľkú zmenu. Bývala to veľmi pokojná, čistá a príjemná pláž, ktorá bola cez víkendy obľúbene vyhľadávaná Thajčanmi. V krátkej dobe sem tiež vtrhol turistický priemysel a vybudovali sa hotely a v podstate totožná infraštruktúra ako v centrálnej Pattay-i. Pláž začína pod Pattayskou vežou s Aquaparkom a tiahne sa na juh, kde je najpokojnejšie a Thajčania tu s veľkou obľubou navštevujú rad vyhlásených morských reštaurácií. Celá pláž je obľúbeným miestom surfistov a milovníkov vodných športov - samozrejmosťou sú vodné skútre, lety na padákoch atď.

 


Naklua beach (Wong Amat beach)

Táto asi 1 km dlhá pláž sa nachádza na severnej strane Pattayského zálivu. Ako jediná si zachovala svoj pôvodný pokoj a nekomerčnú podobu. Pri jej hľadaní vás povedie najznámejší orientačný bod v meste - kruhový objazd so sochou tancujúcich delfínov (thajsky "plá Loma"). Pláž je dnes zrejme stabilne najčistejšia a od hektiky mesta oddelená širokým pásmom kvalitných hotelov. Ak sa vydáte po pláži pešo na sever, prídete až ku skalnatému mysu, na ktorom stojí démonická Svätyňa pravdy (dovnútra ale musíte ísť obkľukou po ceste) a za ňou rybársky prístav Na Klua, ktorý si napriek všetkému zachováva stále pôvodnú podobu a tradíciu. Zrejme ale nie nadlho, pretože aj v jeho blízkosti sa budujú nové hotely.

 

© 2020 Thajskotour

Magyarul Kontakty